Jurnal de Sport | Din arene adunate si apoi la lume date!

Redactie Jurnal de Sport

Ediția 2018-2019 a Champions League începe marți, iar bătălia pentru cel mai important trofeu european pare a fi mult mai echilibrată decât în ultimii ani.

Pentru prima oară în istoria competiției, meciurile nu vor începe la ora 21:45, ci la 19:55 (două partide pe zi), respectiv 22:00 (șase partide pe zi).

 

Se vor disputa marți, de la ora 19:55:

Grupa B:

Barcelona - PSV | Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

Inter - Tottenham | Digi Sport 2, Telekom Sport 2, LookSport

>>>Vezi programul complet al grupei A pe PlanetFootball.eu <<<

 

De la ora 22:00:

Grupa A:

Club Brugge - Borussia Dortmund || Digi Sport 4, Telekom Sport 4

Monaco - Atletico Madrid | Digi Sport 2, Telekom Sport 2, LookSport

>>>Vezi programul complet al grupei B pe PlanetFootball.eu <<<

 

Grupa C:

Liverpool - PSG | Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

Steaua Roșie Belgrad - Napoli | Digi Sport 3, Telekom Sport 3

>>>Vezi programul complet al grupei C pe PlanetFootball.eu <<<

 

Grupa D:

Galatasaray - Lokomotiv Moscova

Schalke - FC Porto

>>>Vezi programul complet al grupei D pe PlanetFootball.eu <<<

 

 

Jo

20/09/18

Sportul Snagov

17 : 00

UTA Arad

 

Sb

22/09/18

Luceafărul Oradea

11 : 00

Academica Clinceni

 
   

Baloteşti

11 : 00

ACS Poli Timişoara

 
   

Pandurii Târgu Jiu

11 : 00

Ripensia Timişoara

 
   

Metaloglobus

11 : 00

Dacia Unirea B…

 
   

Chindia Târgovişte

11 : 00

SSC Farul

 
   

Energeticianul

11 : 00

Daco-Getica

 
   

ASU Poli Timişoara

11 : 00

Mioveni

 
   

Aerostar Bacău

11 : 00

Argeș

 

Du

23/09/18

Universitatea Cluj

18 : 00

Petrolul 52

 

 

 

 

Echipajul feminin de dublu vâsle categorie uşoară al României, format din Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă, a obţinut medalia de aur, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori, de la Plovdiv.

Cozmiuc şi Beleagă au încheiat cursa cu timpul 6:50.71. Pe poziţia a doua s-a clasat un echipaj american, iar pe trei a terminat un echipaj olandez.

Cele două românce şi-au păstrat titlul mondial cucerit anul trecut la Sarasota-Bradenton, SUA.

Echipajul masculin de dublu rame al României, format din Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă, a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori, de la Plovdiv. 

Medalia de aur le-a revenit croaţilor Martin Sinkovic şi Valent Sinkovic.

Echipajul din România a fost cronometrat cu timpul 6:16.90, iar croaţii 6:14.96.

 

Tot sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, format din Mădălina Hegheş, Iuliana Buhuş, Mădălina Caşu şi Roxana Parascanu, a ocupat locul 5 în finala B şi a încheiat competiţia pe locul 11.

La patru vâsle feminin, Elena Logofătu, Georgiana Vasile, Nicoleta Paşcanu şi Simona Radiş s-au clasat pe locul 4 în finala B şi au încheiat competiţia pe locul 10.

 

Partida naţionalei Under 21 a României cu Ţara Galilor, programată la 12 octombrie, de la ora 19:00, se va disputa la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, informează frf.ro.
 

România a disputat primele trei partide de acasă pe stadionul Viitorul, din Ovidiu.La partida câştigată marţi, 11 septembrie, în faţa Bosniei-Herţegovina, scor 2-0, au asistat 4.182 de spectatori. Pentru România au marcat Ianis Hagi și Adrian Petre.
 
Cu cinci victorii și trei egaluri în grupă, selecționata de tineret are nevoie de 4 puncte în ultimele două partide, împotriva Țării Galilor și Liechtensteinului. Câștigătoarele celor 9 grupe de calificare merg direct la Campionatul European din Italia, în timp ce 4 din ocupantele locurilor secunde, cele mai bune, vor disputa un play-off.
 
Clasament: 
 
1. România - 8 meciuri jucate - (13-4) 18 puncte
2. Bosnia și Herțegovina - 9 - (22-7) 18
3. Portugalia - 8 - (20-9) 16
4. Țara Galilor - 8 - (8-11) 10
5. Elveția - 9 - (10-15) 10
6. Liechtenstein - 8 - (2-29) 0
 
Celelalte rezultate din grupa României: 
 
Elveția - Liechtenstein 3-0
Țara Galilor - Portugalia 0-2
 
Meciurile rămase de disputat în grupa de calificare a României: 

 

11 octombrie: Liechtenstein - Portugalia
12 octombrie: România - Țara Galilor
16 octombrie: Portugalia - Bosnia și Herțegovina, Țara Galilor - Elveția
17 octombrie: România - Liechtenstein

Tehnicianul spaniol Manuel Montoya Fernandez a fost prezentat vineri ca noul selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României, într-o conferinţă de presă la sediul FRH.

 
Montoya Fernandez îl înlocuieşte pe compatriotul său Xavier Pascual Fuertes, care a încheiat pe cale amiabilă colaborarea cu FRH, pe 13 iunie, după barajul cu Macedonia, pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2019.
 
Xavier Pascual semnase pe 6 iunie 2016 un contract pe patru ani cu FRH, cu obiectivul final de a califica naţionala masculină la Jocurile Olimpice din 2020. El a fost nevoit să renunţe la echipa naţională din cauza condiţiei puse de echipa FC Barcelona, pe care o pregătea în paralel.
 
Montoya Fernandez este doctor în Educaţie Fizică şi Sport la Universitatea din Barcelona, iar cariera de antrenor a început-o la clubul BM Granollers (1992-1997, 2002-2008), cu care a câştigat de două ori Cupa EHF (1995, 1996) şi Cupa Spaniei (1994). Între 2010 şi 2013, a fost secund la naţionala Spaniei, cu care a câştigat bronzul la CM 2011 şi aurul la CM 2013.
 
Începând cu 2013, până la finalul lunii august 2018, a fost secund al naţionalei Qatarului, medaliată cu argint la CM 2015, locul 8 la JO 2016. A fost în acelaşi timp secund al naţionalelor de tineret şi de juniori ale Qatarului.
Gimnastul Marian Drăgulescu a primit avizul medical pentru a concura la Campionatul Mondial de la Doha, de luna viitoare, după câteva luni de absenţă din circuitul competiţional, impusă de Institutul Naţional de Medicină Sportivă (INMS), în urma unor probleme cardiace, despre care sportivul susţinea că nu îi pun în pericol sănătatea.
 
Marian Drăgulescu a primit avizul INMS şi va participa la o primă competiţie internaţională săptămâna viitoare, la etapa de Cupă Mondială din Ungaria, potrivit TVR.
 
Gimnastul care va împlini 38 de ani în luna decembrie a ratat Campionatul European din acest an, pentru că INMS nu i-a permis să concureze invocând problemele sale cardiace. Drăgulescu a protestat la acea vreme, în urmă cu câteva luni, în faţa MTS cu medaliile câştigate de-a lungul carierei.
 
“În baza deciziei Institutului Naţional de Medicină Sportivă (singura instituţie are acordă avizul medical de participare la activitatea sportivă de performanţă) situaţia medicală a gimnastului Marian Drăgulescu nu a permis includerea sa în echipă la aceste Campionate Europene”, preciza la acea vreme FR Gimnastică.
 
Până la CM din luna octombrie, Marian Drăgulescu şi-a anunţat participarea şi la etapa de Cupă Mondială de la Paris, precum şi la Campionatele Naţionale.
 
Începând cu anul 2001, Marian Drăgulescu are în palmares opt titluri mondiale şi două medalii de argint, la sărituri şi sol, aparatele sale favorite.
 
 

Toate cele patru echipaje româneşti care au evoluat vineri în recalificări şi semifinale au obţinut biletele pentru finalele Campionatelor Mondiale de canotaj academic de la Plovdiv (Bulgaria) şi astfel numărul total al bărcilor care se vor bate la medalii a ajuns la şase.
 

Echipajul feminin de 8+1 (Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Adriana Ailincăi, Maria Tiodariu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea) a terminat pe locul secund în recalificări, cu timpul de 06 min 03 sec 930/1000, după Olanda (06:02.380).
 
La 8+1 masculin, România (Vlad-Dragoş Aicoboae, Adrian Damii, Alexandru Matincă, Constantin Radu, Constantin Adam, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pîrghie, Alexandru-Cosmin Macovei şi Adrian Munteanu) s-a clasat pe locul secund în recalificări, cu timpul de 05 min 26 sec 010/1000, în urma Marii Britanii (05:25.030).
 
Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă au câştigat prima semifinală la dublu rame masculin, cu timpul de 06 min 20 sec 370/1000, urmată de Spania (06:22.010).
 
La dublu vâsle masculin, Ionuţ Prundeanu şi Marian-Florian Enache s-au clasat pe locul al treilea în prima semifinală, cronometraţi în 06 min 08 sec 170/1000, după Marea Britanie (06:06.590) şi Noua Zeelandă (06:08.000).
 
Joi obţinuseră calificarea în finale echipajul feminin de dublu vâsle categorie uşoară (Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă) şi cel masculin patru rame ( Mihai-Vasile Ţigănescu, Cosmin Pascari, Ştefan-Constantin Berariu şi Ciprian Huc)
 
România a aliniat nouă echipaje la Mondialele de la Plovdiv, şase reuşind să intre în finale.
 
Sâmbătă vor avea loc finalele la dublu rame masculin (ora 11,46), dublu vâsle feminin categorie uşoară (12,01) şi patru rame masculin (12,46), iar duminică sunt programate finalele la dublu vâsle masculin (12,33), opt plus unu feminin (12,47) şi opt plus unu masculin (13,15). 

Nationala de rugby a Romaniei va disputa trei meciuri in luna noiembrie, toate pe teren propriu: barajul de mentinere in Rugby Europe Championship cu Portugalia, programat pe data de 10 si doua meciuri test World Rugby. Astfel, pe 17 noiembrie va intalni Statele Unite ale Americii, urmand ca pe 24 noiembrie, sa joace cu Uruguay. De asemenea, pe 3 noiembrie, Romania A, selectionata secunda a Romaniei, va intalni intr-un meci de pregatire Kenya, echipa care se pregateste pentru turneul de recalificare la Cupa Mondiala de Rugby din 2019, ce va avea loc la Paris in luna noiembrie. Locul de disputare al meciurilor urmeaza sa fie stabilit ulterior.

           “Sunt meciuri foarte importante pentru noi, va fi practic un nou inceput pentru echipa. Partida cu Portugalia este vitala pentru mentinerea in cel de-al doilea esalon, trebuie sa o pregatim foarte bine, sa fim atenti la toate detaliile. Apoi vor urma doua partide test World Rugby in care dorim sa aratam ca Romania nu a facut pasi in spate in urma traumei pe care a suferit-o dupa descalificarea de la Cupa Mondiala, dimpotriva a iesit mai puternica si mai unita ca echipa. Important este ca vom avea un meci si cu a doua reprezentativa, Romania A, pentru ca la data cand va avea loc partida cu Kenya nu vom avea la dispozitie jucatorii din Franta, in Top 14 si ProD2 vor fi meciuri si nu vom beneficia de aceasta fereastra World Rugby, ceea ce traduce intr-o buna oportunitate pentru jucatorii de la Romania A sa arate ca pot face pasul spre nationala mare”, a declarat Thomas Lièvremont, antrenorul principal al Romaniei.  

In acest moment, Romania se afla pe locul 17 in clasamentul World Rugby, in timp ce Portugalia se afla pe locul 24, Statele Unite ale Americii se afla pe locul 15, iar Uruguay pe locul 18.

Romania va deschide seria meciurilor din luna noiembrie cu partida de baraj cu Portugalia pentru participarea la editia 2018-2019 a Rugby Europe Championship. In urma deciziei World Rugby de a descalifica Romania de la Cupa Mondiala 2019 din Japonia si de a o penaliza cu 25 de puncte ca urmare a folosirii unui jucator neeligibil in partidele de calificare, Stejarii au ajuns pe ultimul loc al clasamentului Rugby Europe Championship 2018. Astfel, Romania trebuie sa joace barajul cu Portugalia, care a castigat Rugby Europe Trophy 2018, al treilea esalon valoric, invingatoarea urmand sa evolueze in editia 2018-2019 a Rugby Europe Championship.

 

Stejarii vor intalni Statele Unite ale Americii pentru a noua oara, ultima data cele doua reprezentative intalnindu-se in 2016, la Bucuresti, Stejarii impunandu-se atunci cu 23-10 (20-0) si castigand in premiera Cupa Pershing. Acest trofeu este pus la bataie de Federatia Romana de Rugby incepand cu anul 2014, intre echipele celor doua tari in amintirea partidei disputate la Olimpiada Militara, “Jocurile Interaliate”, organizate in 1919, de comandantul sef al Fortei Expeditionare Americane, Generalul John Joseph Pershing, pentru a marca sfarsitul Primului Razboi Mondial. De altfel, de acele meciuri se leaga si debutul Romaniei in partidele test. In ceea ce priveste palmaresul, vulturii conduc cu 6-2 in intalnirile directe, pana acum fiecare echipa adjudecandu-si cate o data Cupa Pershing.

In ce priveste Uruguay, aceasta echipa a fost in ultimii ani una din natiunile cu care Romania s-a intalnit constant, cu atat mai mult cu cat Los Teros au evoluat si in World Rugby Nations Cup, competitie organizata timp de zece ani la Bucuresti. Ultima intalnire dintre cele doua echipe a fost in noiembrie 2016, cand Stejarii s-au impus cu 36-10 (22-3).

 

Grupa A

Etapa 1 (06.10.2018 - 06.10.2018)

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

BC CSU Sibiu

06.10.2018 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

06.10.2018 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

CSM Steaua EximBank

06.10.2018 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

BC SCM Timișoara

06.10.2018 00:00

Etapa 2 (13.10.2018 - 13.10.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

13.10.2018 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

13.10.2018 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

13.10.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

CSM CSU Oradea

13.10.2018 00:00

Etapa 3 (20.10.2018 - 20.10.2018)

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

BC CSU Sibiu

20.10.2018 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

BC SCM Timișoara

20.10.2018 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

20.10.2018 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

CSM Steaua EximBank

20.10.2018 00:00

Etapa 4 (27.10.2018 - 27.10.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

BC SCM Timișoara

27.10.2018 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

CSM CSU Oradea

27.10.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

27.10.2018 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

27.10.2018 00:00

Etapa 5 (03.11.2018 - 03.11.2018)

CSM CSU Oradea

 

-

 

BC CSU Sibiu

03.11.2018 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

CSM Steaua EximBank

03.11.2018 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

03.11.2018 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

03.11.2018 00:00

Etapa 6 (10.11.2018 - 10.11.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

CSM Steaua EximBank

10.11.2018 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

10.11.2018 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

BC SCM Timișoara

10.11.2018 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

10.11.2018 00:00

Etapa 7 (17.11.2018 - 17.11.2018)

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

BC CSU Sibiu

17.11.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

17.11.2018 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

CSM CSU Oradea

17.11.2018 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

17.11.2018 00:00

Etapa 8 (04.12.2018 - 04.12.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

04.12.2018 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

04.12.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

04.12.2018 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

CSM CSU Oradea

04.12.2018 00:00

Etapa 9 (08.12.2018 - 08.12.2018)

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

BC CSU Sibiu

08.12.2018 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

08.12.2018 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

BC SCM Timișoara

08.12.2018 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

CSM Steaua EximBank

08.12.2018 00:00

Etapa 10 (15.12.2018 - 15.12.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

15.12.2018 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

15.12.2018 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

CSM CSU Oradea

15.12.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

15.12.2018 00:00

Etapa 11 (22.12.2018 - 22.12.2018)

BC SCM Timișoara

 

-

 

BC CSU Sibiu

22.12.2018 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

22.12.2018 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

CSM Steaua EximBank

22.12.2018 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

22.12.2018 00:00

Etapa 12 (29.12.2018 - 29.12.2018)

BC CSU Sibiu

 

-

 

CSM CSU Oradea

29.12.2018 00:00

CSM Steaua EximBank

 

-

 

BC SCM Timișoara

29.12.2018 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

29.12.2018 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

29.12.2018 00:00

Etapa 13 (05.01.2019 - 05.01.2019)

CSM Steaua EximBank

 

-

 

BC CSU Sibiu

05.01.2019 00:00

U BT Cluj-Napoca

 

-

 

CSM CSU Oradea

05.01.2019 00:00

BC SCM Timișoara

 

-

 

CS Dinamo Știința Bucureşti

05.01.2019 00:00

BCM U FC Argeș Pitești

 

-

 

SCM Universitatea Craiova

05.01.2019 00:00

Etapa 14 (12.01.2019 - 12.01.2019)

BC CSU Sibiu

 

-

 

U BT Cluj-Napoca

12.01.2019 00:00

CS Dinamo Știința Bucureşti

 

-

 

CSM Steaua EximBank

12.01.2019 00:00

CSM CSU Oradea

 

-

 

BCM U FC Argeș Pitești

12.01.2019 00:00

SCM Universitatea Craiova

 

-

 

BC SCM Timișoara

12.01.2019 00:00

Etapa 3

 

16.09. 18:00

Baia Mare F

Râmnicu Vâlcea F

23 : 25

 
 

16.09. 18:00

Bistriţa F

'U' Cluj F

27 : 23

 
 

16.09. 18:00

Zalău F

Dunărea Brăila F

22 : 19

 
 

16.09. 17:30

CSM Bucuresti F

Danubius Galati F

26 : 19

 
 

16.09. 13:30

SCM Craiova F

CSM Roman F

32 : 24

 
 

16.09. 11:00

CSM Slatina F

Corona Brașov F

24 : 24

 
 

15.09. 13:00

Gloria Buzău F

Magura Cisnadiei F

25 : 25

 

 

Page 1 of 33

Cumpară Brichete din Resturi Vegetale - Combustibil Solid

Gaseste-ne pe facebook

Cauta in site

Esti aici !

You are here:Jurnal de Sport | Din arene adunate si apoi la lume date!

Cauta categorie