Jurnal de Sport | Din arene adunate si apoi la lume date!

Administrator

Vi

21/09/18

Sepsi

18 : 00

Voluntari

 
   

Politehnica Iași

21 : 00

Dinamo Bucureşti

 

Sb

22/09/18

Hermannstadt

15 : 00

CFR Cluj

 
   

Botoşani

18 : 00

Concordia Chiajna

 
   

U Craiova CS

21 : 00

Viitorul

 

Du

23/09/18

FCSB

21 : 00

Dunărea Călăraşi

 

Lu

24/09/18

Astra

21 : 00

Gaz Metan Mediaş

 

 

 

Etapa 3 - a >>> Vezi aici mai multe detalii despre aceasta etapa <<<

Vi

17/08/18

Petrolul 52

2 - 1

Pandurii Târgu Jiu

   
   

Mioveni

3 - 0

Baloteşti

   

Sb

18/08/18

Juventus Bucuresti

1 - 3

Sportul Snagov

   
   

SSC Farul

1 - 4

Academica Clinceni

   
   

Dacia Unirea B…

0 - 0

UTA Arad

   
   

Aerostar Bacău

0 - 2

Chindia Târgovişte

   
   

Ripensia Timişoara

2 - 3

ACS Poli Timişoara

   

Du

19/08/18

Argeș

13 : 00

Metaloglobus

   
   

Universitatea Cluj

15 : 00

Energeticianul

   
   

ASU Poli Timişoara

18 : 00

Luceafărul Oradea

   

 

Etapa 2-a  >>> Vezi aici mai multe detalii despre aceasta etapa <<<

Vi

10/08/18

Baloteşti

0 - 3

Petrolul 52

   

Sb

11/08/18

Luceafărul Oradea

2 - 2

Ripensia Timişoara

   
   

Academica Clinceni

5 - 0

Juventus Bucuresti

   
   

Sportul Snagov

2 - 0

Mioveni

   
   

Metaloglobus

1 - 1

Aerostar Bacău

   
   

Energeticianul

2 - 1

ASU Poli Timişoara

   
   

UTA Arad

4 - 2

SSC Farul

   
   

Pandurii Târgu Jiu

1 - 1

Argeș

   

Du

12/08/18

ACS Poli Timişoara

2 - 2

Dacia Unirea Braila

   

Lu

13/08/18

Chindia Târgovişte

2 - 1

Universitatea Cluj

   

 

Etapa 1 >>> Vezi aici marcatorii golurilor si evolutia scorurilor <<<

Vi

03/08/18

Universitatea Cluj

2 - 0

Metaloglobus

Sb

04/08/18

Energeticianul

4 - 0

Luceafărul Oradea

   

Aerostar Bacău

0 - 1

Pandurii Târgu Jiu

   

Argeș

2 - 0

Baloteşti

   

Mioveni

2 - 1

Academica Clinceni

   

Dacia Unirea Braila

1 - 2

Ripensia Timişoara

   

SSC Farul

4 - 1

ACS Poli Timişoara

   

Petrolul 52

0 - 0

Sportul Snagov

Du

05/08/18

Juventus Bucuresti

2- 0

UTA Arad

   

ASU Poli Timişoara

0 - 1

Chindia Târgovişte

Se cunosc grupele valorice ale Ligii Nationale de Baschet masculin. Din sezonul 2018 – 2019 competitia interna de baschet se va desfasura dupa un sitem inedit.

Echipele se vor imparti in trei grupe valorice, in functie de rezultatele din sezonul precedent.

Grupa 1: BC CSU Sibiu, ,BCMU FC Arges Pitesti,. CS Phoenix Galati,  CSM CSU Oradea, CSM Steaua Eximbank, SCM U Craiova, U Banca Transilvania Cluj, CSM Timisoara (fosta BC)

Grupa 2: CS Dinamo Bucuresti,  CS Politehnica Iasi,  Cuza Sport Braila, Stiinta Bucuresti, Athletic Constanta,  CN Aurel Vlaicu,  CSM Ploiesti, CSO Voluntari

Grupa 3: CSM Sighetul Marmatiei, CSM Medias, Rapid Bucuresti, ACS Targu Jiu, CSU Brasov, CS Agronomia, CSU Ploiesti + orice alta echipa care se inscrie

 

BC Mures Tg Mures nu a terminat sezonul trecut al LNB si BC Timba Timisoara a anuntat ca se retrage.

Echipele din fiecare grupa valorica vor juca in sistem fiecare cu fiecare tur-retur, dupa care se va trece la faza a doua a campionatului cand cele 24 de echipe vor fi impartite in 4 grupe a cate sase echipe.

 

Vezi aici sistemul copetitional al Ligii Masculine de Baschet sezonul 2018 – 2019.

Reprezentativa României a învins cu 2-0 Finlanda, într-un meci cu totul special pentru echipa națională, marcat de retragerea lui Bogdan Lobonț. Partida s-a disputat pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.

România încheie cu o victorie ultima partidă amicală înainte de debutul Ligii Națiunii. Golurile meciuluui au fost înscrise de Cristian Manea (37) și Ciprian Deac (61). Finalul partidei a fost unul special, în ultimele minute poarta României fiind apărată de Bogdan Lobonț, care și-a încheiat în această seară cariera de fotbalist. 

Min '37, 1-0, Manea a împins mingea în poartă, după ce portarul Hradecky a respins balonul şutat de Mitriţă;

Min. 61, 2-0, Deac a finalizat cu un şut la colţul lung o acţiune la care au mai participat Băluţă, Mitriţă şi Manea.

Cartonaşe galbene: Anton '47, Tătăruşanu '78, Bălaşa '78 / Soiri '82.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Tătăruşanu - Manea,  Săpunaru (Toşca '57), Bălaşa, Bancu - Anton, Stoian - Deac (Man '65), Mitriţă (Grozav '80), Budescu (Chipciu '57) - Băluţă (Puşcaş '63). Selecţioner: Cosmin Contra. Antrenor Cosmin Contra.

Finlanda: Hradecky - Toivomaki, Toivio, Vaisinen, Pirinen (Uronen '65) - Lod, Lam (Kamara '57), Sparv, Taylor (Vayrynen '76) - Skrabb (Soiri '57), Sadik (Karjalainen '63). Antrenor Markku Kanerva.

Arbitri: Robert Harvey - Wayne McDonnell şi Mark Gavin (toţi din Irlanda) - Sebastian Colţescu.

Acesta a fost ultimul amical al României înaintea Ligii Naţiunilor, competiţie care va începe în septembrie.

Liga A

Grupa 1:

  • Germania
  • Franţa
  • Olanda

Grupa 2:

  • Belgia
  • Elveţia
  • Islanda

Grupa 3:

  • Portugalia
  • Italia
  • Polonia

Grupa 4:

  • Spania
  • Anglia
  • Croaţia

 

Liga B

Grupa 1:

  • Slovacia
  • Ucraina
  • Cehia

Grupa 2:

  • Rusia
  • Suedia
  • Turcia

Grupa 3:

  • Austria
  • Bosnia&Herţegovina
  • Irlanda de Nord

Grupa 4:

  • Ţara Galilor
  • Irlanda
  • Danemarca

 

Liga C

Grupa 1:

  • Scoţia
  • Albania
  • Israel

Grupa 2:

  • Ungaria
  • Grecia
  • Finlanda
  • Estonia

Grupa 3:

  • Slovenia
  • Norvegia
  • Bulgaria
  • Cipru

Grupa 4:

  • România
  • Serbia
  • Muntenegru
  • Lituania

 

Liga D:

Grupa 1:

  • Andorra
  • Kazahstan
  • Letonia
  • Georgia

Grupa 2:

  • San Marino
  • Republica Moldova
  • Luxemburg
  • Belarus

Grupa 3:

  • Kosovo
  • Malta
  • Insulele Feroe
  • Azerbaidjan

Grupa 4:

  • Gibraltar
  • Liechtenstein
  • Armenia
  • Macedonia

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a bifat a doua victorie la Campionatul Mondial din Germania, scor 31-28 impotriva Sloveniei. Dupa ce a surprins in prima etapa cu victoria contra Frantei, Slovenia a inceput curajos si partida cu jucatoarele pregatite de Ambros Martin, conducand chiar si la cinci goluri diferenta (11-6 si 12-7). Ana Gros a fost inamicul principal al tricolorelor, reusind sa marcheze din toate pozitiile. Romania a revenit pe finalul primei reprize, iar la pauza scorul a fost egal, 14-14. Romancele au gestionat cu luciditate actul secund, iar Slovenia a fost nevoita sa alerge tot timpul dupa egalare. 

Neagu a fost cea mai buna marcatoare a partidei, cu 11 goluri. Din tabara slovena s-au remarcat Ana Gros (10 goluri) si Tjasa Stanko (5).

 

S-au disputat pana acum in Grupa A:

Romania - Paraguay 29-17 (16-7 la pauza)

Franta - Slovenia 23-24 (10-13)

Spania - Angola 28-24 (15-13)

Romania - Slovenia 31-28 (14-14)

Angola - Franta 19-26 (10-11)

Paraguay - Spania 15-32 (6-16)

 

Programul meciurilor din Grupa A:

5 decembrie: Franta - Paraguay, Romania - Spania, Slovenia - Angola
7 decembrie: Romania - Angola, Spania - Franta, Paraguay - Slovenia 
8 decembrie: Angola - Paraguay, Spania - Slovenia, Franta - Romania 

 

Clasament Grupa A:

1.

Spania 

2

2

0

0

60:39

4

2.

România 

2

2

0

0

60:45

4

3.

Franţa 

2

1

0

1

49:43

2

4.

Slovenia 

2

1

0

1

52:54

2

5.

Angola 

2

0

0

2

50:54

0

6.

Paraguay 

2

0

0

2

32:61

0

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a debutat cu o victorie categorica la cea de-a 23 editie a Campionatului Mondial, scor 29-17 impotriva Paraguayului. Jucatoarele lui Ambros Martin n-au avut nicio emotie in primul meci de la turneul final din Germania, aflandu-se la conducere pe toata durata confruntarii din "Trier Arena". Romancele au intrat la pauza cu un avantaj de 9 goluri, insa s-au detasat in repriza secunda si au incheiat la o diferenta de 12 goluri. Pentru Romania urmeaza confruntarea cu nationala Sloveniei, duminica, de la ora 15:00.
 
Celelalte meciuri din prima etapa a Grupei A se vor disputa tot sambata: Franta - Slovenia (de la ora 19.00) si Spania - Angola (21.30).

Cand vor avea loc meciurile Romaniei din Grupa A:

Romania vs Paraguay/ 2 decembrie, ora 15:00 (Trier Arena)
Romania vs Slovenia/ 3 decembrie, ora 15:00 (Trier Arena)
Romania vs Spania/ 5 decembrie, ora 21:30 (Trier Arena)
Romania vs Angola/ 7 decembrie, ora 19:00 (Trier Arena)
Romania vs Franta/ 8 decembrie, ora 19:00 (Trier Arena). 

In conditiile in care Romania ocupa locul 17 in clasamentul coeficientilor, campioana editiei 2017-2018 va juca in Q2 al UCL, impreuna cu campioanele tarilor de pe locurile 15 si 16 (Austria si Croatia). Campioana tarii de pe pozitia a 18-a (Danemarca) va incepe traseul in Q1, alaturi de campioanele tarilor ocupante ale locurilor 19-51.

In Europa League vor intraŁ castigatoarea Cupei Romaniei 2017/2018 va intra in Q3, vicecampioana in Q2, in timp ce ocupanta locului 3 la finalul actualei editii a Ligii I va incepe competitia in Q1.

 

Formatul celor doua competitii europene sufera modificari, incepand de anul viitor. Atat in UEFA Champions League, cat si in UEFA Europa League a fost introdus cate un tur preliminar suplimentar, ceea ce inseamna un total de cinci faze de calificare, incluzand play-off-ul.

Faza grupelor va reuni tot din 32 de echipe, numai ca, incepand de anul viitor, se vor califica direct 26 de formatii (fata de 22 de echipe acum), insemnand detinatoarea trofeului, castigatoarea UEFA Europa League, cate patru echipe din tarile clasate pe locurile 1-4 in ierarhia coeficientilor (Spania, Germania, Anglia si Italia), cate doua din tarile de pe pozitiile 5-6 (Franta si Rusia) si cate o echipa din tarile de pe locurile 7-10 (Portugalia, Ucraina, Belgia si Turcia).
Celelalte sase echipe vor veni din calificari, patru de pe asa-numitul traseu al campioanelor si doua de pe traseul ligilor.

 

Campioanele din Gibraltar, Andorra, San Marino si Kosovo, vor participa la un turneu, iar castigatoarea va accede in primul tur preliminar (Q1), alaturi de alte 33 de echipe participante.

In turul al doiela preliminar (Q2) vor fi 20 de echipe (17 din Q1 si 3 direct calificate), in al treilea (Q3) - 12 formatii (10 din Q2 si 2 direct calificate), iar in play-off - 8 echipe (6 din Q3 si 2 direct calificate). Toate campioanele eliminate in turul preliminar, in Q1, Q2 si Q3 vor primi o a doua sansa, urmand sa concureze in preliminariile UEFA Europa League. Ca de obicei, echipele eliminate in play-off vor fi redirectionate in grupele UEFA Europa League.

 



Traseul ligilor inseamna Q2 (6 echipe: vicecampioanele Turciei, Cehiei, Elvetiei, Olandei, Greciei si Austriei, adica locurile 10-15), Q3 (cele trei calificate, plus alte cinci echipe, adica vicecampioanele Portugaliei, Ucrainei si Belgiei, precum si locurile 3 din Franta si Rusia) si play-off-ul (cele patru calificate din Q3). Formatiile eliminate in Q2 al acestui traseu vor intra in traseul preliminar al ligilor in UEL, iar cele eliminate in Q3 si play-off vor intra in grupele UEL.

Calendarul competitiei in 2018:

PR - mini-turneu in 26 si 29 iunie;
Q1 - 10/11 si 17/18 iulie;
Q2 (valabil pentru campioana Romaniei) - 24/25 iulie si 31 iulie/1 august;
Q3 - 7/8 si 14 august;
PLAY-OFF-UL - 21/22 si 28/29 august;

FAZA GRUPELOR -18/19 septembrie, 2/3 si 23/24 octombrie, 6/7 si 27/28 noiembrie, 11/12 decembrie.

In Liga Europa, faza grupelor va fi alcatuita tot din 48 de echipe, dintre care 17 vor fi direct calificate, ceea ce inseamna cate doua echipe din tarile de pe locurile 1-5 (Spania, Germania, Anglia, Italia si Franta) si cate o echipa din tarile situate pe pozitiile 6-12 (Rusia, Portugalia, Ucraina, Belgia, Turcia, Cehia si Elvetia). Alte 10 echipe vor fi 6 redirectionate din traseul ligilor UCL (Q3 si play-off) si 4 eliminate din play-off-ul traseului campioanelor UCL. Asadar, un total de 27 de echipe.

Raman disponibile 21 de locuri, astfel:

- Opt din nou creatul traseu UEL al campioanelor, rezervat echielor eliminate din traseul UEFA Champions League al campioanelor: Q2 - 20 de echipe eliminate din PR si Q1; Q3 - 10 echipe eliminate din UCL Q2 si alte 10 din UEL Q2, adica faza precedenta; PLAY-OFF-UL - 6 echipe eliminate din UCL Q3 si 10 din UEL Q3, insemnand faza anterioara. Deci, 16 formatii, care isi vor disputa cele opt locuri;

- 13 vor veni din traseul UEL al ligilor, alcatuit din Preliminary Round (PR) - 16 echipe, Q1 - 86 de echipe direct calificate, plus 8 calificate din PR, Q2 - 27 de echipe direct calificate si 47 din Q1, Q3 - 15 formatii direct calificate si 37 din Q2 si PLAY-OFF-UL - cele 26 de merituoase ajunse din Q3, ceea ce inseamna adjudecarea acestor ultime 13 locuri.


Calendarul competitiei in 2018:

PR - 28 iunie si 5 iulie;
Q1 - 12 si 19 iulie;
Q2 - 26 iulie si 2 august;
Q3 - 9 si 16 august;
PLAY-OFF-UL - 23 si 30 august;
FAZA GRUPELOR - 20 septembrie, 4 si 25 octombrie, 8 si 29 noiembrie, 13 decembrie.

 

 

SCM U Craiova – Arcada Galati = 0 – 3

Unirea Dej – CNE Baia Mare = 3 – 0

VC Zalau – Tricolorul Ploiesti = 1 – 3

Timisoara – Stiinta Baia Mare = 0 – 3

U Cluj – Dinamo Bucuresti = - = 3

Steaua Bucuresti – CSM Bucuresti = 3 - 0

 

Antrenorul nationalei de handbal feminin a Romaniei, Ambros Martin, a anuntat duminica seara, dupa incheierea Trofeului Carpati, lotul care va face deplasarea la Campionatul Mondial din Germania (1-17 decembrie. 

Lotul Romaniei este format din urmatoarele jucatoare: 

Denisa Dedu, Iulia Dumanska - portari

Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa - extreme stanga

Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs - interi stanga

Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu, Cristina Laslo - centri

Crina Pintea, Timea Tatar, Cynthia Tomescu - pivoti

Melinda Geiger, Ana Maria Dragut - interi dreapta

Aneta Udristoiu, Ana Maria Berbece - extreme dreapta.


Tricolorele vor pleca in 29 noiembrie in Germania, unde intre 1-17 decembrie se disputa Campionatul Mondial.

 

  •  Start 
  •  Prev 
  •  1  2  3 
  •  Next 
  •  End 
Page 1 of 3

Cumpară Brichete din Resturi Vegetale - Combustibil Solid

Gaseste-ne pe facebook

Cauta in site

Esti aici !

You are here:Jurnal de Sport | Din arene adunate si apoi la lume date!

Cauta categorie